Wyjazd na FSM 2019

W zakładce na głównej stronie parafii rozpoczęły się zapisy na wyjazd z Franciszkanami z Krosna na 32 Franciszkańskie Spotkanie Młodych do Kalwarii Pacławskiej w dniach 21 – 27 lipca 2019 r. Zapisy na tylko przez stronę parafii. Odpowiedzialny o. Jacek Wójtowicz. Więcej info na bieżąco odwiedzając tę stronę. Ważna jest kolejność zgłoszeń. Liczba uczestników ograniczona.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to najstarsze ogólnopolskie spotkanie dla młodzieży o charakterze religijnym. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku w Kalwarii Pacławskiej. Znajduje się tam Sanktuarium pasyjno-maryjne Matki Bożej Słuchającej, które pozostaje pod opieką braci mniejszych konwentualnych franciszkanów. Przyciąga ono każdego roku wielu pielgrzymów. Sama Kalwaria Pacławska mieści się koło Przemyśla, przy granicy polsko-ukraińskiej. Ta mała wioska leży na wzgórzu u podnóża Bieszczad.

Pomysłodawcą oraz dyrektorem FSM-u był o. Ryszard Wróbel. Pierwsze 23 Spotkania były realizowane pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą”. Od 24. FSM-u przez 5 lat młodzież przyjeżdżała na Kalwarię w myśl „Projektu Mesjasz”. Na czele Spotkań od 18. do 28. stał. o. Piotr Reizner. Od 29. FSM-u, szefem jest o. Marcin Drąg, znany z wielu inicjatyw m.in.: Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii, czy Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Podczas tygodniowego Spotkania młodzież uczestniczy w codziennych mszach, które zazwyczaj prowadzą zaproszeni księża oraz zakonnicy. Mają także okazję do brania udziału w spotkaniach w grupach, polegających na dyskusjach w kilkuosobowym gronie. Spotkania z animatorami mają otworzyć uczestników na rozmowę o tym, co usłyszeli danego dnia, by mogli sami zabrać głos. Jednocześnie forma mniejszych spotkań pozwala na szybszą integrację.

 

Ponadto każdego dnia odbywają się konferencje z zaproszonymi gośćmi. Są to często osoby znane. W ubiegłych latach odwiedzili nas: Krzysztof Ziemiec, Adam Woronowicz, Radosław Pazura, Bogdan Zalewski, Przemysław Babiarz, Marek Nowicki, Tomasz Zubilewicz i wielu innych. Na FSM zapraszani są także muzycy, którzy każdego wieczoru Spotkania bawią młodzież. Gościliśmy już m.in.: Full Power Spirit, Tau, Maleo Reggae Rockers, Siewców Lednicy. Wszyscy przybyli mają okazję do podzielenia się swoim świadectwem.

 

Prócz spotkań z gośćmi na FSM-ie organizowane są kina pod chmurką, tańce oraz zawody sportowe. Franciszkańskie Spotkanie Młodych ma charakter biwakowy, co sprzyja niepowtarzalnej atmosferze. Składają się na nią: franciszkański charyzmat wiary, zaproszeni goście oraz około tysięczna liczba uczestników.

Organizatorem Spotkania jest krakowska Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).