Rycerze w Terliczce

26 czerwca br.  odbyła się pielgrzymka z inicjatywy Rycerstwa Niepokalanej do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i św. Ojca Pio w Terliczce pod Rzeszowem. Wzięli w niej udział rycerze Niepokalanej zrzeszeni przy parafii franciszkańskiej w Krośnie oraz chętni z innych parafii krośnieńskich.Sanktuarium jest wotum za uratowanie życia Jana Pawła Il. Jak powiedział kustosz w  kościele znajdują się jedyne w Polsce, relikwie dzieci fatimskich: św. Franciszka i św. Hiacynty oraz oczywiście św. Ojca Pio. Był z nami  o. Zbigniew Stanisz, który odprawił w sanktuarium Mszę św. dla uczestników pielgrzymki. Zaś proboszcz sanktuarium zapoznał nas z historią budowy i wystroju oraz kultu MB Fatimskiej i Ojca Pio w tej świątyni.

 Spędzony czas na modlitwie oraz integracji wielu z nas zapadł nam w pamięci jako spotkanie, które daje poznać miejsca gdzie ludzie otwierają się na działanie Bożej Łaski. To czas wzajemnego poznania się, rozmowy dzielenia się słowem swoimi spostrzeżeniami, stawianiem pytań i poszerzania horyzontów. 

Kościół w Terliczce wznoszono w latach 1984-1988. Inicjatorem pomysłu był pochodzący z tej miejscowości zakonnik kapucyński o. Włodzimierz Lech. Kamień węgielny pod budowę poświęcił bp Ignacy Tokarczuk 13 października 1985 r.. Świątynię pw. NMP z Fatimy konsekrował 13 października 1991 r. bp Edward Frankowski, natomiast dokładnie rok później erygowana była przez bpa Kazimierza Górnego. Miejsce to powierzył Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. 4 czerwca 1999 r. nadał parafii drugiego patrona, św. Ojca Pio.

Dwupoziomowy kościół podzielony jest na górny i dolny. Pierwszy z wymienionych to tzw. „Komnata Matki Bożej”. Wystrój maryjnego ołtarza ma nawiązywać do objawień fatimskich. Drugi dolny zwie się Kaplicą Ojca Pio. W jej centrum mieszczą się relikwie świętego. W świątyni znajduje się replika krzyża z San Giovanni Rotondo, przed którym Ojciec Pio otrzymał stygmaty, Jego obraz, figura, a także kwiaty z ołtarza papieskiego z beatyfikacji i kanonizacji oraz pomnik świętego. Z tego powodu czasami sanktuarium nazywa się polskim San Giovanni Rotondo

terliczka

Przy kościele ustawione są figury pastuszków z Fatimy oraz krzyż milenijny. W murowanym ogrodzeniu klasztornym z krużgankami mieści się Droga Krzyżowa oraz Stacje Różańcowe i Fatimskie.

13 maja 2005 r. bp Kazimierz Górny wydał dekret ustanawiający sanktuarium w Terlicze.

Obiektem szczególnego kultu jest figurka Matki Bożej Fatimskiej, umieszczona w ołtarzu głównym kościoła górnego w Terliczce.  Statuę ufundował, a także poświęcił 13 maja 1998 r. ks. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”.