jesteś na stronie klasztoru Krosno

parafia | Błogosławieni z Markowej – sympozjum w ZSP nr 2 w Krośnie

Błogosławieni z Markowej – sympozjum w ZSP nr 2 w Krośnie

W dniu 6 marca br. o godzinie 12 w ZSP nr 2 im. Ks. Stanisława Szpetnara  miało miejsce sympozjum pt. Rodzina Ulmów błogosławieni z Markowej. Od początku obecnego roku szkolnego po wielu latach nieobecności jako katecheta wrócił franciszkanin w osobie o. Jacka Wójtowicza. Należy zaznaczyć, że ZSP nr 2 w Krośnie jako jedyna w mieście szkoła oficjalnie stanęła w obronie godności i dobrego imienia Jana Pawła II w czasie jego znieważania. 

              Przy wypełnionej sali gimnastycznej przez młodzież i zaproszonych gości oraz innych osób zainteresowanych postaciami błogosławionych Pan Dyrektor Bogdan Skotnicki oficjalnie wszystkich przywitał. Spotkanie moderował o. Jacek Wójtowicz –  katecheta tutejszej szkoły.

             Temat postaci błogosławionej Rodziny Ulmów ujęty został w tematyce przedstawionej przez zaproszonych gości spotkania.

 

Pierwszym prelegentem był o. Jacek Wójtowicz. Temat jaki poruszył to: „Józef Ulma – mężczyzna, mąż, ojciec”. Wystąpienie swoje zbudował na 4 funkcjach mężczyzny: przewodnik i ochroniarz, superbohater, w służbie rodziny – praca zawodowa, strażnik wartości. W dalszej części swojego wystąpienia przedstawił w jaki sposób Józef Ulma w swoim życiu  owe funkcje mężczyzny urzeczywistnił w sposób heroiczny.

 

             Kolejnym gościem spotkania była siostra Maria Elżbieta Szulikowska, która przedstawiła postać żony Józefa jako „Wiktoria Ulma – kobieta, żona, matka kochająca”. W swoim wystąpieniu ukazała Wiktorię jako ciepłą i zatroskaną kobietę o dzieci i cały dom nie wyłączając także pracy w gospodarstwie. Dla niej wszystko i wszyscy byli ważni. Siła miłości była u niej kołem zamachowym tego co robiła. Prelegentka nawiązała do słów hymnu o miłości św. Pawła, gdzie słowo miłość rozłożone jest na czynniki pierwsze. Przykład postawy i zaangażowania Wiktorii jest świetnym przykładem realizacji tego hymnu.

                W wystąpieniu ks. Prof. dr. hab. Waldemara Janigi zatytułowanym „Błogosławionej Rodziny Ulmów – drogowskazy wychowawcze” odnajdujemy momenty życia Józefa i Wiktorii, które dla współczesnych są świetnym przykładem do naśladowania. Zwłaszcza dla młodych ludzi u początku swojego młodego, wchodzącego w dorosłość życia. Wartość życia sama w sobie, jego sens mimo zagrożeń, oddanie i poświęcenie wartościom najwyższym i wreszcie heroiczna ofiara życia całej rodziny nie kalkulująca kto jest lepszy, a kto gorszy. Wszyscy jesteśmy ludźmi Jednego Boga podsumował swoje wystąpienie ks. Waldemar.

                 Należy tu w sposób jednoznaczny powiedzieć, że w swoich wypowiedziach prelegenci podkreślali, przyczyną ofiary ich życia było ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej. Ratowanie życia drugiego człowieka przed Niemieckimi Nazistami. Mimo świadomości grożącej im kary śmierci za przechowywanie Żydów, a rodzina Ulmów przechowywała ich aż 8 nie cofnęli się przed udzieleniem pomocy potrzebującym.

 

                  Dobitnie podkreślił to w swoim końcowej mowie  dyr. Pan Bogdan Skotnicki. Dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie od strony organizacyjnej, technicznej i merytorycznej wyraził dalszą potrzebę i konieczność,  zwłaszcza wobec zgromadzonej młodzieży, promocji ludzi wartościowych, których postawa i życie dają do myślenia i podejmowania refleksji nad własnym życiem i jego właściwego zagospodarowania w przyszłości.

                 Nie zabrakło w czasie spotkania części artystycznej. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej pomiędzy wystąpieniami naszych gości recytowali wiersze oraz piosenkę o Rodzinie Ulmów , zaczerpniętego  z tomików wierszy autorstwa siostry Marii Elżbiety Szulikowskiej obecnej na sympozjum.   Relacja video

podziel się:
Jacek Wójtowicz OFMConv