parafia

Spotkania małżeńskie

o wspólnocie

Spotkania Małżeńskie są międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie.

 

(Katolickie Spotkania Małżeńskie (ang. Encounters of Married Couples) są międzynarodowym prywatnym stowarzyszeniem wiernych, uznanym Dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich Nr 752/09/S-61/B-109 z dnia 15 sierpnia 2009 r. )

 

W ramach SM odbywają się:

Rekolekcje dla Małżeństw 

Spotkania Małżeńskie proponują przeżycie spotkania we dwoje, czyli warsztatowych rekolekcji dla małżeństw pragnących pogłębienia relacji, a także przeżywających trudności i kryzysy. Podczas tych rekolekcji mąż i żona we dwoje, i jak podkreślamy, tylko we dwoje, mają okazję porozmawiać ze sobą o tym, o czym na co dzień nie rozmawiają, albo ich rozmowa jest źródłem napięć i konfliktów. Na Spotkaniach Małżeńskich mogą popatrzeć na swoje życie w zupełnie innym świetle niż dotychczas. Niezależnie od skali uczuć łączących ich lub dzielących, mogą zrobić krok w kierunku pogłębienia miłości i odnowienia swojego związku. Proponujemy oderwanie się na 44 godziny od wszystkich codziennych spraw i zajęć po to, by być tylko dla siebie.
Program Rekolekcji podstawowych polega na przeżyciu w swoim związku dialogu dotyczącego tak spraw codziennego życia, jak i szerszych problemów pojawiających się w związku. Siła oddziaływania Spotkań Małżeńskich polega na tym, że małżeństwo może podczas trwania przeżyć świeżość wzajemnych uczuć, odnowić lub odkryć na nowo swoją jedność. Małżeństwo wyjeżdżające z weekendu jest na ogół zdolne do przezwyciężania konfliktów. Program oparty jest na nowoczesnej wiedzy z zakresu psychologii komunikacji i teologii. Jest tak ułożony, że pozwala każdej parze spojrzeć na własne życie w duchu miłości.

 

Mała Grupa

Spotkania Małych Grup przeznaczone są dla tych małżeństw, które wzięły udział w podstawowych rekolekcjach małżeńskich i nadal chcą pielęgnować i pogłębiać nabyte doświadczenie dialogu. Spotkania Małej Grupy pozwalają znaleźć się we wspólnocie małżeństw podobnie patrzących na życie i małżeństwo. Dzielenie się z innymi radością życia, trudnościami i powodzeniami w przeżywaniu dialogu, często pomagają w budowaniu własnej miłości.

Spotkania prowadzone są przez parę małżeńską i kapłana i odbywają się raz w miesiącu (w piątek o g. 18:30). Rozpoczynają się krótką modlitwą, po której przy kawie i ciastku, prowadzona jest animacja, a następnie dialog między małżonkami. Spotkanie trwa około 2-3 godzin.

 

 

Nadchodzące terminy rekolekcji oraz aktualności można znaleźć na stronie : spotkaniamalzenskie.pl

oraz rzeszow.spotkaniamalzenskie.pl

Spotkania Małżeńskie prowadzą również kursy przedmałżeńskie – Wieczory dla Zakochanych – są to warsztatowe programy przygotowujące do małżeństwa sakramentalnego. Mogą w nich uczestniczyć pary, które nie podjęły jeszcze decyzji o małżeństwie. Poprzez uczestnictwo w Wieczorach dla Zakochanych mogą rozeznać, czy ich więź jest na tyle dojrzała, by podjąć decyzję o małżeństwie.  Ich ewentualna decyzja o rozstaniu jest wtedy wolna i nie wymaga cofania przedślubnych przygotowań właściwych narzeczonym.

 

Odpowiedzialny za dzieło z ramienia klasztoru: o. Piotr Odój oraz para prowadząca Agnieszka i Andrzej.