parafia

Ekstremalna Droga Krzyżowa

o wspólnocie

To połączenie nowej formy duchowości i starej tradycji. Nawiązuje bowiem do starych form duchowości, czyli do pielgrzymowania. Jest to również nowa forma – gdzie nie chodzi tylko o słuchanie o Bogu, ale aby spotkać się z Nim „sam na sam”. Ideą jest przeniesienie nabożeństwa Drogi Krzyżowej poza budynek kościoła.

 

EDK odpowiada na podstawowy problem wielu ludzi. Nie są zadowoleni z tego, jak wygląda ich życie. Jednak boją się zmiany – nie chcą utracić tego, co mają. Mają swoją strefę komfortu, w środku której jest dużo nierozwiązanych problemów. Kiedy jednak człowiek raz przekroczy te granice, właśnie w czasie EDK, może uwierzyć w to, że jest w stanie zmienić swoje życie.

 

Polega na przejściu w milczeniu, w nocy w  trasy o długości ponad 40 km oraz o głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Standardy idei EDK: Msza święta, noc, trud, milczenie, samotność, rozważania.

Jest to forma indywidualnej duchowości. Można ją przejść kiedy tylko chcesz zachowując powyższe standardy EDK. Zwyczajem stało się, że EDK na całym świecie wyrusza z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową.

 

Więcej informacji na https://www.edk.org.pl/

Liderem rejonu EDK Krosno jest o. Jacek Wójtowicz OFMConv.